9 mar '21

Koła naukowe – czy warto w nich uczestniczyć

Koła naukowe – czy warto w nich uczestniczyć
()

Każdy uczeń decydujący się na podjęcie studiów po zakończeniu szkoły średniej zadaje sobie to pytanie – a co jeśli źle wybiorę kierunek studiów? Nie każdy na tym etapie życia ma już sprecyzowane swoje plany na przyszłość, pamiętając że jest to bardzo ważny wybór dla każdego studenta. Niejednokrotnie wybrany kierunek studiów nie do końca odpowiada naszym upodobaniom czy marzeniom. Czy można coś z tym zrobić? Czy można znaleźć inną alternatywę? Zapoznaj się z pomocnym wpisem, z którego dowiesz się wszystkiego o kołach naukowych.

Czy uczelnie dają inne możliwości poza podstawowymi kierunkami studiów?

Wybierając ofertę konkretnego kierunku studiów na kilku uczelniach, często zwracamy uwagę na dodatkowe możliwości oferowane przez daną instytucję. Jedna uczelnia stawia bardziej na różnego typu wyjazdy czy współpracę z zagranicznymi korporacjami, inne na integracje społeczności akademickiej, a jeszcze inne na rozwój kół naukowych. I właśnie na tych ostatnich chciałbym się na moment zatrzymać. Czy są one jedynie alternatywą dla nie do końca zadowolonych studentów, czy może dla wielu są okazją do rozwoju swoich zainteresowań i poszerzania horyzontów? Czy warto uczestniczyć w kołach naukowych? Myślę, że w tego rodzaju zajęciach każdy może znaleźć coś dla siebie.

Co się robi w kole naukowym?

Trzeba zauważyć, że koła naukowe mogą być organizowane w różnej formie. Dla przykładu – inaczej będzie wyglądać funkcjonowanie koła turystycznego, a inaczej koła chemicznego. Aktualnie każda uczelnia stara się dbać o to, aby zapewnić sporą różnorodność swoim studentom, ponieważ taka działalność może znacząco wpłynąć na jej wizerunek czy odbiór w społeczeństwie lokalnym.

Bardzo ważne jest to, iż koła naukowe nie są obowiązkowe, a więc każdy może, ale nie musi w nich brać udziału. To spora przewaga nad innymi rodzajami nauki, ponieważ z reguły jeśli coś autonomicznie wybieramy to korzystamy z tego z przyjemnością, a nie z przymusu. Poza tym prowadzący koła naukowe starają się urozmaicać swoje zajęcia, aby zachęcić studentów do działania. Niejednokrotnie to właśnie studenci mogą wcielić się w rolę prowadzącego i opowiadać o swoim hobby, osiągnięciach czy to jaką wizję świata mają w konkretnej materii. Dzięki temu efekty przychodzą zdecydowanie szybciej.

Zalety koła naukowego

Czy koła naukowe to tylko alternatywa dla nie najlepszego w opinii studenta kierunku studiów? Ależ skąd! To okazja do wielu nowych odkryć, wzbudzenia w sobie zainteresowania nową dziedziną życia czy nauki, ale także możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi podejmujących to samo wyzwanie i chętnych do rozwoju.

Działalność kół naukowych to szczególna szansa dla osób poszukujących jeszcze swojej drogi zawodowej. Przecież to właśnie tam można odnaleźć sens swojego zawodowego życia, aby robić to co się lubi…a jak wiadomo nic lepszego w pracy być nie może!

Czy warto uczestniczyć w kołach naukowych?

Zatem jak widać koła naukowe mogą stwarzać wiele możliwości rozwoju. Dla osób, które nie chcą ustawać w dążeniu do urozmaicania swojego życia i spełniania życiowych planów i marzeń koła naukowe to świetna propozycja. W czasach, w których świat daje wiele możliwości dla codzienności, działalność uczelnianych kół naukowych jest niezwykle ważna, aby dawać każdemu studentowi wybór.

Nie uczestniczyłeś jeszcze w żadnym kole? Spróbuj, a na pewno nie pożałujesz!

Autor: Łukasz Martyna

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.