29 wrz '22

Tatry- szlaki dla początkujących

Tatry- szlaki dla początkujących
()

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zaczerpnąć świeżego powietrza na górskich szczytach i zobaczyć ich pięknej okazałości to nic straconego! W góry można iść praktycznie zawsze. Planując wycieczkę w Tatry, niezależnie od trudności trasy należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które są stosowane na każdych szlakach turystycznych. Łatwy szlak to pojęcie względne – dla osoby sprawnej, o przeciętnej kondycji i przy korzystnych warunkach pogodowych nie powinien sprawić żadnych trudności. Ważne jest to, by wydzielać stopniowo poziom trudności, a nie porywać się na wysokie szczyty nie będąc wcześniej na żadnej trasie. Góry to nie tylko wspinaczka po kamienistej ścieżce, ale zmiana ciśnienia i warunków atmosferycznych: wiosna to okres śnieżnych opadów i zamrożonych ścieżek, lato to sezon burz, jesień to pora ulewna i pochmurna, a w zimie musimy uważać na lawiny i spadające sople lodu. Jednak będąc dobrze przygotowanym i posiadając niezbędne akcesoria wyprawa w Polskie Tatry to doświadczenie nie do opisania! Przedstawiam Wam kilka prostych szlaków idealnych dla każdego, które zdecydowanie pozwolą docenić piękno polskich gór!

Popularne szlaki Tatry

1. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Trasa idealna na rozgrzewkę, czy pierwszą wędrówkę górską, ponieważ nie wymaga dużej kondycji i szczególnego przygotowania. Dodatkowo jest przyjazna dla małych dzieci (można zabrać wózek). Piękna panorama tatrzańska z możliwością odpoczynku na polanie sprawi, że pokochasz to miejsce.

Trasa: Wierch Poroniec – Gęsia Szyja – zejście do Zazadniej lub powrót tą sama drogą na Wierch Poroniec.

Długość trasy (na Gęsią Szyję – tam i z powrotem): ok. 9,5 km

Czas przejścia: (tam i z powrotem) ok. 3:30 h

2. Sarnia skała

Trasa nieco trudniejsza, pod koniec spacer schodkami „z bali” i krótka wspinaczka po rozsypanych głazach (warto zabrać rękawice). Niesamowity widok na Giewont i panoramę podhalańską. Schodząc w dół możemy skręcić w lewo na Polanie Strążykowskiej i zobaczyć urokliwy wodospad Siklawica, który cieszy się popularnością. Trasa może być trudna dla dzieci w szczególności pod sam koniec.

Trasa: Dolina Strążyska (wejście) – Droga pod Reglami – Dolina Białego – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska

Długość trasy: ok. 9 km

Czas przejścia: (tam i z powrotem) ok.4 h

3. Nosal

Piękny punkt widokowy wznoszący się nad Kuźnicami, łatwy oraz popularny wśród turystów. Dość duże podwyższenie, ścieżka jest w większości kamienista i dość stroma, lecz nie powinna sprawić większych problemów. Z góry rozciąga się piękna panorama tatrzańskich szczytów (w tym na Giewont). Jedno z najpiękniejszych miejsc do oglądania zachodów słońca. Trasa przyjazna dla starszych dzieci (bez wózków, gdyż większość trasy to schodki).

Trasa: Kuźnice – Nosal (powrót tą samą trasą)

Długość trasy: ok. 6 km

Czas przejścia: (tam i z powrotem) ok. 1h 20 min

4. Morskie Oko

Chyba każdy z nas zna to miejsce lub przynajmniej o nim słyszał😊. Co roku przyciąga wielu turystów za sprawą urokliwego miejsca, jakim jest największe jezioro w Tatrach (34,93 ha). Do Morskiego Oka wpływają dwa stałe potoki – Czarnostawiański Potok oraz Mnichowy Potok. Droga jest w większości asfaltowa, dlatego można zabrać ze sobą wózek dziecięcy i liczyć na przyjemny górski spacer. By podziwiać piękno tego miejsca najlepiej wybrać się poza sezonem letnim, warto też rozważyć wędrówkę zimą, gdyż wtedy jest to zupełnie inne miejsce!

Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Włosienica – Morskie Oko Schronisko – Morskie Oko (powrót tą samą trasą)

Długość trasy: (tam i z powrotem) ok. 18 km

Czas przejścia: (w dwie strony) ok. 4h 30min

Autor: Gabriela Włodarczyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.