UrbanTalk #wyznaczamykierunki
Uczniowie szkół średnich z Krakowa, Wieliczki czy Skawiny zabiorą głos w debacie pt. „Młodzi w działaniu”, w ramach wydarzenia – UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta organizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości oraz małopolskie szkoły, przejmują odpowiedzialność za kształtowanie postaw ekologicznych młodego pokolenia. Celem Partnerskich działań w obszarze inicjatywy Urban Talk ma być rozwijanie wrażliwości na problemy środowiskowe, aktywizacja młodzieży oraz budowanie poczucia ich odpowiedzialności za działania w środowisku.
„Młodzi w działaniu”
Pierwsza debata angażująca Uczniów z szkół średnich odbędzie się w formie webinaru
25 października o godz. 11.00 poprzez MS Teams. Zaproszenie do udziału otrzymali przedstawiciele: Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, Zespół Szkół Łączności w Krakowie, Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie, Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół w Proszowicach, Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie oraz Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.
“Zapraszamy młodzież do rozmowy na temat zrównoważonego rozwoju, ekologii, inicjatyw lokalnych i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Wspólnie musimy zadbać o jakość życia oraz zdrowie naszej planety. Młodzi są tymi, którzy będą żyć i ponosić konsekwencje decyzji podejmowanych teraz. To oni teraz przejmują stery nad losem przyszłości. Posłuchajmy ich wizji i oczekiwań, w jakim świecie chcieliby żyć. Niech ich energia da nam motywację do działania i budowania lepszego świata.”
- komentuje dr Borys Makary Wicekanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
O czym będzie debata?
dr Borys Makary organizator debaty oraz Edyta Kruk – przewodnicząca Komisji Edukacji, radna dzielnicy I Stare Miasto poprowadzą poniedziałkowe spotkanie z młodym pokoleniem. Zagadnienia, które będą omawiane podczas webiaru to m.in. Co zmienilibyście w waszym mieście, miasteczku, by było bardziej przyjazne mieszkańcom? Co robicie, aby być bardziej eko? Kraków – jako miasto przyszłości? Twoja inicjatywa ekologiczna, którą chciałbyś się podzielić? Organizatorzy od pierwszych spotkań zachęcali do międzypokoleniowego dialogu, dlatego uczniowie biorący udział w debacie przygotują trzy pytania, które zostaną zadane w czwartek podczas kolejnego wydarzenia Urban Talk. 28 października o 19.00 w Hevre porozmawiamy o kreowaniu i realizacji nowoczesnej polityki przestrzennej. Gośćmi debaty będą m.in. Jerzy Muzyk II Zastępca Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju, Barbara Nawrocka współzałożycielka architektonicznego studia Miastopracownia, dr hab. inż. Marcin Furtak Kierownik Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Paweł Hałat założyciel stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto.
Oba spotkania będą transmitowane na Facebooku i YouTubie Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Spotkania będą zamknięte, mieszkańcy mogą włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online.
O Urban Talk
UrbanTalk. Inicjatywa realizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie to cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście. Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami miasta.
W inicjatywę włączyły się także krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea. Wydarzeniom partnerują m.in. Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej, HEVRE, Krakowski Alarm Smogowy, Radio Kraków czy Dziennik Polski.
Zapisy poprzednich wydarzeń, jak i harmonogram kolejnych spotkań są dostępne na www.wszib.edu.pl/urbantalk.
O organizatorze
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie jako uczelnia niepubliczna funkcjonuje na rynku już 26 lat. W ramach swojej działalności prowadzi zajęcia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym na następujących kierunkach: informatyka, finanse i rachunkowość, zarządzanie. Kształci na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Więcej informacji znajduje się na: www.wszib.edu.pl