18 maj '21

Jak radzić sobie ze stresem na studiach.

Jak radzić sobie ze stresem na studiach.
()

Stres – towarzyszy nam od zawsze, czai się przed każdym egzaminem, powoduje zgrzytanie ołówka, stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet kolokwium. Jak wiemy, nie wpływa on na nas korzystnie. Aby go uniknąć lub w jakimś stopniu zniwelować przygotowałam dla Was kilka rad, jak radzić sobie ze stresem na studiach, które mam nadzieję, uda Wam się wdrożyć w życie.

Jak sobie radzić ze stresem na studiach?

Więcej endorfin!

Masz czasem ochotę stanąć na ringu ze swoim pluszowym misiem? Bardzo dobrze! Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna nie tylko wysmukli Twoją sylwetkę, ale także pozytywnie wpłynie na Twój umysł. Nie musisz przebiec maratonu czy dawać z siebie wszystko na siłowni, by poczuć się fantastycznie, wystarczy już intensywny spacer na uczelnię, by pokonać pierwszy stres!

Uśmiechnij się

Do egzaminu zostało 5 minut, a w Twojej głowie kłębią się niespokojne myśli, jest Ci przeraźliwie zimno, a ręce mocno drżą? Usiądź spokojnie, zamknij oczy, odetchnij powoli i głęboko. Teraz przywołaj uśmiech na twarz i policz do 40, ale nie zapominając o oddychaniu. Ten sposób pozwoli Ci oszukać swój umysł i przyniesie wewnętrzny spokój. Wykonaj ćwiczenie kilka razy i z uśmiechem na twarzy pobiegnij na egzamin.

Jak brzmi japońskie przysłowie: „Z uśmiechem na twarzy, człowiek podwaja swoje możliwości”.

Jedzenie?

Pewnie myślisz teraz o pysznych, ociekających lukrem pączkach, albo o swojej ulubionej czekoladzie z kawałkami ciasteczek. Otóż nie! Zajadanie stresu prowadzi nas do błędnego koła. Kiedy jesteś zestresowany, sięgnij po banana, lub garść orzechów, a jeśli potrafisz zachować umiar – kilka kostek gorzkiej czekolady. Dobrym sposobem na to, jak radzić sobie ze stresem na studiach i na dodanie sobie energii, jest zjedzenie przed egzaminem zdrowego posiłku z węglowodanami złożonymi – owsianka, pełnoziarniste pieczywo czy ryż.

Naprzemienny prysznic

Ten sposób nie tylko rozbudzi Twój układ krwionośny, ale także sprawi, że nie będziesz potrzebował już kawy. Masaż naprzemiennie ciepłą i zimną wodą pozytywnie wpływa na ciało, pobudzając krążenie i dotleniając mózg, dzięki temu szybciej przychodzi jasność umysłu i gotowość do działania. Taki prysznic przed ważnym dniem na uczelni z pewnością przyniesie Ci korzyść!

Organizacja

Aby pokonać stres na studiach, czasem wystarczy dobrze zaplanowany czas i dbanie o porządek. Właściwa organizacja pozwoli Ci kontrolować swoje życie i rzadziej będziesz zaskakiwany nieprzyjemnymi sytuacjami. Kup kalendarz, zapisuj, planuj, układaj i ustalaj priorytety, by nie przegapić ważnych chwil życiu.

Nie jesteś sam!

Korzystaj z możliwości nauki do sesji ze znajomymi z uczelni. Wspólna motywacja, rozmowy i przyjemne spędzanie czasu z ludźmi z Twojego roku doda Ci otuchy i zredukuje niepokój. Nie bój się prosić o pomoc, gdy coś Cię przerasta – co kilka głów to nie jedna!

Profesor też człowiek

Nie zdążyłeś nauczyć się do kolokwium albo opuściłeś za dużo wykładów? Szczera rozmowa z wykładowcą nie uczyni z Ciebie najgorszego studenta, wręcz przeciwnie – wykażesz się odwagą, biorąc na klatę swoje zaniedbanie.

Medytuj

Umysł jest czymś, co zdecydowanie można zmienić, a medytacja oznacza jego zmianę” Dalajlama.

Miewasz czasem szalejące tornado w głowie tuż po niekomfortowej sytuacji, która zdarzyła się w Twoim życiu? Rozpamiętujesz nieustannie minione wydarzenia i tworzysz nowe scenariusze do nich? Czujesz złość i nienawiść? Medytacja pomoże Ci w momentach, w których pragniesz uspokoić swój umysł. Skupiając się na swoim oddechu i świadomie pogłębiając go, możesz pomóc swojemu ciału zredukować codzienny stres na studiach. Istnieje wiele technik medytacji, warto znaleźć taką, która Ci będzie odpowiadać i przynosić najlepsze rezultaty.

Autor: Karolina Kołodziej

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.