28 kw. '21

Nauczanie zdalne a networking studencki – relacje studentów w czasie pandemii

Nauczanie zdalne a networking studencki – relacje studentów w czasie pandemii
()

Pandemia wirusa SARS-Cov-2 postawiła nas w sytuacji, gdzie każdy musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której większość swojego czasu spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu. Pozostaje zadać sobie pytanie, jak utrzymywać kontakty z rówieśnikami, kiedy nie mamy możliwości budowania relacji tak jak do tej pory? Okazuje się, że jest to możliwe, a jedynym ograniczeniem jest pomysłowość, co w tak wielu rozwiązaniach, jakie za chwilę przedstawię, wydaje się nieskończona.

Relacje studentów w czasie pandemii

Kiedy zaczynałam naukę na pierwszym roku, bardzo długo zastanawiałam się, jak uda mi się poznać innych ludzi z mojego kierunku, z którymi miałam zaczynać nowy etap w życiu jako student. W końcu przedstawiono mnie przed faktem dokonanym – nauka zdalna. I jak teraz sobie myślę, pewnie nie jestem jedyna, którą choć trochę przejął ten fakt. W tym artykule będę pisać o tym, jak w okresie pandemii studenci radzą sobie w budowaniu relacji między sobą. Może, drogi czytelniku, dowiesz się o nowych sposobach spędzania czasu ze swoimi znajomymi w tym trudnym czasie!

Jak studenci radzą sobie w czasie pandemii? Pomysły na wspólne spędzenie czasu

Oglądanie filmów

Jedna z platform komunikacyjnych Discord udostępnia możliwość oglądania filmów w trybie razem. Podczas tego wydarzenia znajomi odpalają wybrany przez nich film i wspólnie oglądają ten sam seans, jednocześnie mając możliwość rozmowy tak, jakby siedzieli w tym samym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy tęsknią za wypadami do kina ze znajomymi. Dzięki temu można zapomnieć o panującej pandemii, daje to wrażenie, że siedzi się z ze znajomymi w kinie i dodatkowo komentarze odnośnie filmu można wypowiadać bez skrępowania, z uwagi na to, że w naszej „sali kinowej” nie ma nikogo innego. Dodatkowym plusem tej platformy jest to, że sam możesz sobie regulować dźwięk – sam wybierasz, czy bardziej chcesz słyszeć swoich znajomych, czy film, czy może wszystko na tym samym poziomie. Co więcej, możesz patrzeć na ekran z filmem, jednocześnie widząc swoich znajomych na kamerkach.

Spotkania na kamerkach

Uczelnie udostępniają możliwość uczestniczenia w zajęciach poprzez platformy takie jak Teams. Ale oprócz nauki, można wykorzystać je jako miejsce spotkań do rozmów na kamerkach! Chociaż Teams kojarzy nam się głównie z nauką, to jego wykorzystanie staje się dzięki temu jeszcze bardziej obszerne tak jak używanie innych platform tj. wspomniany wcześniej Discord, czy chociażby Messenger. Wszystkie wspomniane platformy mają swoje wady i zalety, ale mając taki duży wybór, każdy znajdzie swoje ulubione źródło komunikacji.

Gry zespołowe

A co z rozrywkami? Przecież wiadomo, że spotkania ze znajomymi to nie tylko rozmowy czy oglądanie filmów, ale także różnego rodzaju zabawy. Tu z pomocą przychodzą nam stronki umożliwiające granie w różnego rodzaju gry, których wcześniej nie wyobrażaliśmy sobie w formie online (np. kalambury, czy państwa miasta albo scrabble). Co ważniejsze, gracze nie są wybierani przez komputer, ale sami możemy decydować, z kim chcemy grać. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi w formie zdalnej, z pewnością jest przy tym dużo uśmiechu, a jednocześnie sposób, w jaki skonstruowana jest gra na stronie internetowej, sprawia, że forma pierwotnej gry jest zachowana, w tym samym czasie można się rzecz jasna łączyć też na kamerkach, co sprawia, że zabawa już nie jest zwykłą grą na komputerze.

Podsumowanie

Może i przedstawione sposoby komunikacji przez Internet nie zastąpią tych „prawdziwych”, gdzie można spotkać się osobiście i porozmawiać, ale z pewnością są dobrym pomysłem, by zachować wcześniejsze relacje i też pomóc nowym rozwijać się w tym trudnym czasie. Spotykają nas pewne utrudnienia tj. słabe łącza internetowe, czy przeciążenia Internetu, jednak nie uniemożliwia to nam uczestnictwa w takich integracjach choć raz w tygodniu.

Autor: Karolina Dyjak

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.