4 sty '21

Kilka słów o podcastach

Kilka słów o podcastach
()

Co to jest podcast?

Podcast jest zapisem dźwięku, opublikowanym z reguły w odcinkach, wydawanych regularnie przy pomocy technologii RSS. Nazwa powstała od słów iPod, czyli odtwarzacz muzyczny Apple i broadcast, czyli przekaz.

Historia podcastów

Historie podcastów rozpoczęto w roku 2000, kiedy to pojawił się pomysł rozszerzenia technologii RSS w taki sposób, aby możliwe było przesyłanie treści audio. Adama Curry i Dave Winer zaprezentowali perspektywę rozwoju RRS dziennikarzowi Christopher’owi Lydon’owi, który w 2003 roku przeprowadzał wywiady i umieszczał na swoim blogu w formie plików mp3. Dzięki sukcesowi dziennikarza, wspomniany już Curry zaczął rozwijać technologię, która umożliwiała użytkownikom ściąganie audio ze stron internetowych, a potem przez iTunes’a przerzucanie ich do playera mp3. W celu testowania nowej technologii Curry stworzył podcast o nazwie ,,Daily Source Code”, w którym opowiadał o swoim codziennym życiu.

Już miesiąc od premiery wspomnianego podcastu New York Times po raz pierwszy napisał o zjawisku podcastingu, a w ciągu roku Public Radio International zaczęło publikować zapisy dźwiękowe w formie codziennych wiadomości. Pod koniec września 2004 liczba stron w wynikach wyszukiwania Google na hasło podcast zamykała się w ilości 500, a rok później było to już ponad sto milionów. Przełomowym krokiem było ogłoszenie w czerwcu 2005 roku przez Steva Jobsa, że iTunes zyskuje w nowej wersji katalog z podcastami. W grudniu tego samego roku słowo podcast zostało wybrane słowem roku przez New Oxford American Dictionary. W ciągu następnych lat podcasting zyskiwał na mocy. W roku 2014 z iTunes’a ściągnięto podcasty około 7 miliardów razy, a w 2018 roku pobrano ich aż 19 miliardów.

Gdzie słuchać podcastów?

Szybki rozwój i popularyzacja podcastingu wynika z łatwości użytkowania. Do skorzystania z podcastów w dzisiejszych czasach wystarczy najsłabszy komputer lub zwykły smartfon. Można słuchać ich dzięki ręcznemu ściągnięciu lub za pomocą aplikacji takich jak iTunes lub Podcasty na urządzeniu Apple. Na Androidach i Windowsach możliwe jest słuchanie podcastów przy pomocy aplikacji Stitcher lub Biblioteki iTunes obsługującej topowe podcasty. Wiodącą platformą podcastową w Polsce jest Spotify. Aplikacje ściągnąć można na komputer, telefon, czy laptop i dostępna jest w wersji standard lub premium.

TOP 5 najpopularniejszych polskich podcastów w Spotify

Serwis Spotify wyróżnił pięć najchętniej słuchanych polskich podcastów w 2020 roku:

  1. Dwóch Typów Podcast – podcast prowadzony przez Dwóch Typów – Kubę i Bartka, znanych szerzej z kanałów Gargamel Vlog i Generator Frajdy. Piszą o sobie: ,,Mówią o wszystkim, znają się na niczym”.
  2. Kryminatorium – Marcin Myszka opowiada o seryjnych mordercach, tajemniczych zaginięciach oraz zbrodniach z Archiwum X zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
  3. Ja i moje przyjaciółki idiotki – historie Joanny Okuniewskiej o miłosnych rozczarowaniach, złamanych sercach oraz kobietach, które miały odwagę zakochać się bez pamięci, a teraz potrafią się z tego śmiać.
  4. Tu Okuniewska – osobiste dramaty, komedie i nocne przemyślenia prosto z piwniczki w Reykjaviku. Joanna Okuniewska potrafi mówić o trudnych sprawach w prosty sposób, co skutkuje tym, że jej podcastów odsłuchano łącznie niemal 20 milionów razy.
  5. Rock i Borys – regularna audycja, w której spotykają się Remigiusz Maciaszek, znany jako Rock – jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów oraz Borys Nieśpielak – reżyser i dokumentalista. Duet ludzi kochających popkulturę i rozmawiających głównie o niej.

Polskie podcasty, które warto słuchać to również:

  1. Mała Wielka Firma – blog biznesowy dla osób chcących założyć i już prowadzących własne firmy. Marek Jankowski wraz z gośćmi podają sposoby jak pozyskać klientów, zwiększyć sprzedaż i być produktywnym.
  2. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – tematyka przekracza finanse osobiste, a wkracza w obszary bezpieczeństwa finansowego, zarabiania, oszczędzania, inwestowania, wolności finansowej i własnej firmy. Gospodarzem jest Michał Szafrański, który zaprasza inspirujących gości ze świata biznesu.
  3. Rozmowy: Wojewódzki i Kędzierski – w każdy poniedziałek o 20:00 Panowie dyskutują z gośćmi na poważne tematy, w sposób zupełnie inny, niż znany jest odbiorcom telewizji.
  4. Karol Paciorek – youtuber, rozmawiający ze swoimi gośćmi długo i szczerze. Dyskutował m.in. z Michałem Pirógiem, Krzysztofem Zalewskim, Agnieszką Holland, czy Andrzejem Dudą.
  5. Dział Zagraniczny – porusza istotne tematy ze świata. Każdy z otwartym umysłem znajdzie coś dla siebie. Okraszewski opowiada o sektach w Korei Południowej, o mafiach we Włoszech, ustępujących miejsca nigeryjskim oraz odpowiada na pytanie, czemu w Tanzanii giną osoby z albinizmem.
  6. Piąte: Nie zabijaj – zaginięcia bez śladu, morderstwa i wybór najciekawszych spraw o tematyce kryminalnej. Podcast prowadzony przez Justynę Mazur, reportażystkę, blogerkę i fankę psychologii.
  7. Dietetyka oparta na faktach – Radosław Smolik wraz z gośćmi przekazuje wiedzę na temat żywienia i suplementacji w sposób praktyczny i bazujący na dowodach naukowych. Obalają żywieniowe mity i pozwalają uniknąć błędów żywieniowych.

Na polskim rynku królują podcasty dotyczące tematyki komediowej, historii, rozrywki i polityki. W 2019 roku co piąty internauta w wieku 19-49 lat zadeklarował, że słucha podcastów. Spośród badanych, 12% przyznało, że przesłuchało przynajmniej jeden podcast w ostatnim miesiącu, a 7% słuchało podcastu w ostatnim tygodniu. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych podcastów słucha już co czwarty Amerykanin w wieku powyżej 12 lat.

Powszechny dostęp do internetu w smartfonie sprawia, że odbiorca może śledzić ulubione podcasty zawsze i wszędzie. Co więcej, podcastów można słuchać również offline – ściągając odcinki na swój telefon. Ułatwieniem jest to, że pliki audio są stosunkowo małe, a ściąganie kolejnego odcinka ulubionej audycji nie zwiększy odczuwalnie transferu danych. W związku z powszechnym, darmowym WiFi trudności ze słuchaniem, czy pobieraniem w zasadzie nie istnieją.

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Wielkim plusem podcastów jest mało wymagająca forma przekazu. Odbiorcy stają się zmęczeni ekranami smartfonów, z chęcią zamieniają skrolowanie treści na słuchanie. Podcasty skracają dystans między nadawcą a odbiorcą, pozwalając przekazać całą gamę emocji – drżenie głosu, czy zająknięcia zwiększają odczucie naturalności i przybliżają do słuchacza.

Wielką zagadką jest pytanie dotyczące tego, czy w przyszłości podcasty przegonią np. YouTube’a? Prawdopodobnie nie, natomiast będą funkcjonować obok siebie. Podcasty stają się pobierane tak często jak piosenki i filmy, a dzięki szerokiej tematyce, nawet najbardziej wymagający odbiorca może znaleźć coś dla siebie – od poważnych tematów, po rozmowy o wszystkim i o niczym.

Autor: Angelika Barzyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.