Dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. PK

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Autor i współautor ok. 70 artykułów naukowych. Zarówno pracę doktorską jak i habilitacyjną bronił na Politechnice Krakowskiej z wyróżnieniem. 

Od 2012 do 2014 roku kierował Pracownią Projektowania Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury PK. Od 2012 roku kieruje projektem naukowym “Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego”, będąc autorem projektu architektonicznego budynku MLBE oraz współautorem głównych założeń laboratorium. 

W 2017 roku jego habilitacja otrzymała nagrodę Ministra Infrastruktury za najlepszą pracę habilitacyjną z dziedziny Architektury i Budownictwa a książka pt. „COP. Centralny Okręg Przemysłowy 1936-1939. Architektura i urbanistyka” została uznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego drugą najważniejszą książką architektoniczną roku. 

W ramach pracy naukowej i dydaktycznej jego zainteresowania dotyczą budownictwa energooszczędnego i ekologicznie zrównoważonego, idei smart city, a także mikroklimatu wnętrz i jakości środowiska mieszkaniowego. Uczestniczy w konferencjach związanych z Ochroną Zabytków, jest organizatorem cyklicznej konferencji Zabytki i Energia, Nocy Naukowców (organizacja z ramienia MLBE), Dnia Wynalazków (organizacja z ramienia MLBE ) a także w programach partnerskich prowadzonych przez Miasto Kraków (Agenda Unesco). Współpracuje z licznymi instytucjami spoza Małopolski zawiązując porozumienia partnerskie, m.in. z Technicznym Uniwersytetem w Berlinie. Wykłada gościnnie Konserwację Zabytków Architektury w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych. 

Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów SARP, Architektów Krajobrazu SAK,  Małopolskiej Izby Architektów oraz Krakowskiego Bractwa Kurkowego. 

Jest członkiem Rad Naukowych konferencji i instytucji kulturalnych, przewodniczącym kapituły konkursu na realizację najlepszych budynków energooszczędnych w Krakowie, autorem historycznych szlaków turystycznych oraz pomysłodawcą i autorem koncepcji monety wydanej przez NBP z okazji jubileuszu Centralnego Okręgu Przemysłowego.  

Jako praktykujący architekt prowadzący autorską pracownię jest autorem projektów ponad 150 nowych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej (w tym obiektów muzealnych, sądowych, kościołów, szkół, uniwersytetów) a także projektów konserwatorskich, urbanistycznych, krajobrazowych i mostowych. Jest laureatem licznych nagród architektonicznych.  

Za swoją dotychczasową pracę został nagrodzony brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, odznaczeniem „Honoris Gratia” za zasługi dla miasta Krakowa, oraz brązowym Krzyżem Zasługi.