Stypendium socjalne

///

  • Przeznaczone dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych już od I roku studiów.
  • Stypendium może otrzymać student będący w trudnej sytuacji materialnej. Od 1 października 2024 r. wysokość kryterium dochodowego warunkującego otrzymanie stypendium socjalnego będzie ustalana w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę – jako 45% tego wynagrodzenia obowiązującego od dnia 1 stycznia roku poprzedniego. Oznacza to, że w roku akademickim 2024/2025 próg dochodu wyniesie 1.570,5 zł (netto) na osobę w rodzinie. Dodatkowo, ze względu na powiązanie kryterium dochodowego z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, kryterium to będzie podlegało corocznej automatycznej weryfikacji (będzie wzrastało wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia).
  • W sytuacji gdy student, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, (obecnie 600 zł) nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych o korzystaniu w roku złożenia tego wniosku ze świadczeń z pomocy społecznej przez niego lub przez członków jego rodziny, rektor odmawia przyznania stypendium socjalnego.
  • Stypendium przyznawane jest na semestr.
  • Stypendium przyznaje się na pisemny wniosek studenta. Do wniosku należy dołączyć wszystkie dokumenty potwierdzające sytuację materialną i rodzinną studenta.
  • W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
  • Stypendium socjalne przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia, jednolitych studiach magisterskich, przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na pobieranie świadczenia przez studenta. W ramach tego okresu, stypendium socjalne przysługuje na studiach:
    • pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
    • drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.

Okres 12 semestrów, w trakcie których studentowi przysługuje stypendium socjalne rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i nabycia praw studenta po raz pierwszy (na pierwszym kierunku studiów). Do okresu przysługiwania stypendium socjalnego wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopu od zajęć. Wyjątek stanowią semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego (kolejne studia pierwszego stopnia nie są wliczane do okresu przysługiwania stypendium socjalnego).

  • Stypendium nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
    • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
    • licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia,
    • uzyskany za granicą.
  • Dochód z gospodarstwa rolnego: zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 września 2024 r., przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2023 r. 5451 zł (jest to dochód roczny).

Dochód ten jest uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.

  • Szczegółowe zasady określa Regulamin świadczeń dla studentów WSZiB w Krakowie.

 

Druk wniosku na semestr zimowy 2024/2025:

Wniosek Stypendium socjalne

Oświadczenie – dochody niepodlegające opodatkowaniu (ZAŁ. 6)

Oświadczenie – dochód podlegający opodatkowaniu (ZAŁ. 8)

Oświadczenie – zryczałtowany podatek dochodowy (ZAŁ. 8a)

Oświadczenie – składka zdrowotna (ZAŁ. 9)

Oświadczenie – gospodarstwo rolne (ZAŁ. 10)

Oświadczenie – uczęszczanie dziecka do szkoły (ZAŁ. 11)

Oświadczenie – zgoda członków rodziny studenta na przetwarzanie danych osobowych RODO (ZAŁ. 13)

 

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Nie czekaj wybierz WSZiB i już dziś zadbaj o swoją przyszłość

Zapisz

lub sprawdź dział rekrutacji


Dział stypendialny

30-079 Kraków
al. Kijowska 14, pok. 108

tel. +(48) 012 635 68 48

godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

soboty dyżurne*: 8:00 – 14:30
*05.10, 12.10, 19.10, 26.10, 9.11.2024

niedziela dyżurna*: 9:00 – 14:00
*06.10.2024

Skip to content