Cele szkolenia
Zapoznanie z problematyką sieci teleinformatycznych oraz zagadnieniami routingu i przełączania w sieciach. Nabycie umiejętności płynnej obsługi urządzeń sieciowych oraz rozwiązywania problemów związanych z sieciami komputerowymi. Przygotowanie do uzyskania certyfikatu CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician).
Czas trwania szkolenia
2 semestry po 45 godzin każdy
Sposób organizacji szkolenia
Zajęcia w każdym z semestrów realizowane będą w cotygodniowym cyklu spotkań
(12 spotkań po 3 lub 4 godz. lekcyjne) w laboratorium sieciowym (sala 410/411) WSZiB. Zajęcia w piątki, początek zajęć godzina 17:00. Pierwsze spotkanie 24 października 2014.
Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje bezpłatnie:
• komplet testów przygotowujących do egzaminów certyfikujących ICND1 oraz ICND2;
• oprogramowanie symulacyjne pozwalające przygotować się do części praktycznej tych egzaminów certyfikujących;
• dostęp do anglojęzycznych materiałów elearningowych firmy Cisco®.
Program szkolenia
- Wprowadzenie do sieci
Badając sieć. Konfiguracja sieciowego systemu operacyjnego. Protokoły sieciowe i komunikacja w sieci. Dostęp do sieci. Ethernet. Warstwa sieci. Warstwa transportowa. Adresacja IP. Podział sieci IP na podsieci. Warstwa aplikacji. To jest sieć! - Podstawy routowania w sieciach komputerowych
Routowanie pomiędzy sieciami wirtualnymi. Routing statyczny. Routing dynamiczny. Protokół OSPF w wersji jednoobszarowej. Listy kontroli dostępu. DHCP. Translacja adresów w IPv4. - Podstawy przełączania w sieciach lokalnych
Wprowadzenie do sieci przełączanych. Podstawowe zagadnienia przełączania I konfiguracji przełączników. Sieci wirtualne.
Po ukończeniu każdego z dwóch etapów szkolenia uczestnicy otrzymują wewnętrzny certyfikat ukończenia szkolenia na danym etapie, a po zakończeniu nauki są gotowi do przystąpienia do egzaminu certyfikującego: Cisco® 100-101 ICND1 (Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1) i uzyskania certyfikatu CCENT®. Przekazane uczestnikom kursu materiały autorstwa firmy Boson pozwalają dodatkowo przygotować się samodzielnie do egzaminu certyfikującego ICND2 (Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2), a tym samym do zdobycia certyfikatu CCNA®. Oba certyfikaty są bardzo dobrze rozpoznawalne przez sektor IT na całym świecie.