8 kw. '16

Rio 2016

()

Oddalona od Warszawy o 10  419 km miejscowość Rio De Janeiro, która kojarzona jest z karnawałem, plażą Copacabana oraz z pomnikiem Chrystusa Odkupiciela stojącego nad miastem, w dniach od 5 do 21 sierpnia 2016 będzie gospodarzem XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich. Medale zostaną rozdane w 304 konkurencjach w 28 dyscyplinach.

Celem poznania historii igrzysk, należałoby się cofnąć do roku 776 p.n.e. do miejscowości Olimpia. Na czas ich rozgrywania Grecy zawieszali wszelkie działania wojenne, był to tzw. „pokój boży”, w trosce o życie sportowców i uczestniczą- cej w zawodach publiki. Kolejnym miastem, w którym wieki później kontynuowano rozgrywki sportowe, był Paryż. W 1894r. powstał tam pierwszy w historii Kongres Olimpijski, a także Międzynarodowy Komitet Olimpijski, znany jako MKOI. Rok 1896 to początek nowożytnych igrzysk, które zostały zapoczątkowane w Atenach. Dziś, już pod nazwą „Olimpiada” są uważane za najważniejszą, prestiżową imprezę sportową i są organizowane co 4 lata.

Oficjalnie Polacy uczestniczą w igrzyskach olimpijskich od roku 1924, gdzie na przełomie lat wystartowali w 25 dyscyplinach olimpijskich. Pierwszy medal olimpijski dla Polski koloru srebrnego wywalczyła czwórka kolarzy torowych w 1924 roku. Pierwsze „złoto” przypadło nam w 1928r. za sprawą Haliny Konopackiej. Najwięcej medali Polacy przywieźli z igrzysk w Moskwie w 1980 roku, bo aż 32, co jest jak do tej pory nieosiągalnym wynikiem. Spoglądając na polskich multimedalistów na arenie olimpijskiej, na pierwszym miejscu znajduje się lekkoatleta, chodziarz Robert Korzeniowski, który czterokrotnie stawał się mistrzem olimpijskim (1996, 2000-dwukrotnie, 2004). Tuż za nim uplasowała się Irena Szewińska, lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich oraz w skoku w dal. Kobieta zapisa- ła się na kartach historii dzięki stawaniu na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich, łącznie zdobyła 7 medali.

Podczas ostatnich igrzysk olimpijskich, odbywających się w 2012 roku w Londynie, reprezentacja Polski zdobyła dziesięć medali (2 złote, 2 srebrne, 6 brązowych) plasując się na 30. miejscu z 204 państw uczestniczących w IO. Były to trzecie z kolei igrzyska od 2004r., podczas któ- rych Polacy zdobyli 10 medali.

Od samego początku roku 2016 reprezentanci Polski rozpoczęli walkę o miejsce na igrzyskach, gdzie liczba miejsc jest ograniczona. Jako pierwsi do boju ruszyli nasi siatkarze, którzy wystąpili podczas Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Berlinie. Kolejną drużyną, która podjęła „walkę o RIO” byli Polscy szczypiorniści, którzy brali udział w mistrzostwach Europy rozgrywanych w Krakowie.

Niezwykle ważną rolę dla naszych zawodników spełnia doping kibiców. Pozwala im wierzyć, że każdy mecz jest do wygrania, bo gdyby tak nie było – nie było by ich tu… Spoglądając na sporty zespołowe, jak i na indywidualne, można być pewnym, że w tak ważnym roku jak rok olimpijski, walki i zaangażowania naszym sportowcom nie brakuje. Igrzyska są imprezą, która jest inna niż wszystkie inne, są czymś wyjątkowym. Nie można ich porównać z mistrzostwami europy czy świata. Może właśnie to, że odbywają się co 4 lata sprawia, że są takie wyjątkowe, niepowtarzalne. Ogromne emocje, łzy szczęścia i rozpaczy, rozczarowania, zaskoczenia, wzloty i upadki, to wszystko jest wpisane w program igrzysk.

 

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.