3 kw. '23

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce?

Przyszłość energii elektrycznej w Polsce?
()

Minionej jesieni słyszeliśmy coraz więcej o kryzysie energetycznym, który może dotknąć kraje Europejskie, w tym Polskę. Powodem kłopotów, ma być ograniczenie do stałych paliw kopalnianych, takich jak węgiel czy gaz. Paliwa, które wcześniej w dużej mierze były dostarczane przez Rosję. Dlatego też, coraz częściej słyszysz o blackoutcie, czy planowanych oszczędnościach na oświetleniu w miejscach publicznych. Nasuwa się więc pytanie, jak wygląda przyszłość energetyczna w Polsce oraz jakie rozwiązania alternatywne dostępne są już dziś?

Blackout w Polsce?

Zacznijmy od samej definicji. Blackout to rozległa awaria energetyczna, czyli brak prądu przez dłuższy czas na dużym obszarze kraju. Czy Polsce grozi blackout? Część europejskich państw jak Austria, Niemcy czy Hiszpania, od dłuższego czasu ostrzegają swoich obywateli przed przerwami w dostawach prądu w 2022 i 2023 roku. W połowie lutego 2022 roku z powodu wichur i burz bez prądu pozostawało jednocześnie nawet 1,2 mln odbiorców w Polsce. Gwałtowne zjawiska pogodowe, awarie sieci energetycznej i zbyt duży popyt na energię coraz częściej mogą powodować przerwy w dostawach prądu.

Jednak aktualnie mamy do czynienia z naprawdę niepokojącym zjawiskiem. Nagłe wyłączanie 21 bloków największych elektrowni w Polsce nie oznacza nic dobrego (sytuacja z końca lipca 2022). Szczególnie, że problemy z węglem są coraz większe. Muszę dodać, że w Polsce wciąż największy udział w produkcji energii elektrycznej mają elektrownie cieplne zasilane węglem. Czy w takim razie grozi nam blackout? Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą i Polsce nie grozi blackout.

Czy mnie to uspokaja? Hmm… Prawie tak. Aczkolwiek ja sam w mojej subiektywnej opinii, robiąc rachunek prawdopodobieństwa, wolę być przygotowany na kilkugodzinny brak prądu. Szansa na kilkudniowy blackout jest raczej niska, ale w przypadku kilkugodzinnej awarii zasilania, mam naładowaną lampkę z dużym akumulatorem, UPS na najbardziej krytyczne urządzenia gospodarstwa domowego i powerbank do ładowania telefonów.

Rząd zamrozi cenę prądu

Jak zwykle w takich sytuacjach, niewystarczająca podaż na wygórowany popyt to problem z gwałtownym wzrostem cen. Natomiast na chwilę obecną, rząd wprowadził zamrożenie cen prądu na rok 2023. Jak to działa? Maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych obowiązuje po przekroczeniu rocznych limitów zużycia energii, które rząd wprowadził w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Nie musisz składać oświadczenia, aby mieć próg 2000 kWh. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 roku z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 kWh lub 3 kWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia wraz z załącznikami do 30 czerwca 2023. Zastanawiasz się jak policzyć swoje roczne zużycie prądu? Sprawdź swoje faktury za prąd z ostatniego roku i zsumuj wartości zużytych kWh. Oczywiście otrzymasz tylko wartość szacunkową, natomiast w moim przypadku była ona mocno zbliżona do realnego zużycia.

Pierwsze elektrownie atomowe w Polsce

Jak już wspominałem, na chwilę obecną większość elektrowni w Polsce generuje prąd z węgla. Chciałbym natomiast zacytować naszego premiera:

„Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii.”

Na chwili obecną wybranych zostało już dwóch wykonawców. Amerykańskie Westinghouse wybuduje elektrownię na Pomorzu w gminie Choczewo. Zaś Koreańskie KHNP we współpracy z Polskim PGE i ZE PAK, planują podpisać umowę na realizację drugiej elektrowni w Pątnie, dzielnicy Konina. Na moment pisania tego artykułu, lokalizacja i wykonawca trzeciej elektrowni nie są jeszcze znani.

Same elektrownie jądrowe budzą natomiast sporo obaw wśród Polaków. Obawiamy się powtórek z Czarnobyla czy Fukushimy. Przypomnę, że tylko na terenie Unii Europejskiej, w 2019 roku działało 106 reaktorów, między innymi w Słowacji, Czechach, Węgrach, Niemczech czy Francji. A to właśnie Francja wiedzie prym w tego typu technologiach na rynku Europejskim. Biorąc pod uwagę fakt, że energia atomowa należy do jednej z najczystszych, najtańszych i najbardziej wydajnych na świecie, sam jestem nastawiony pozytywnie do rozwoju tego projektu. Zgodnie z zapowiedziami premiera, pierwsze elektrownie mają zostać oddane do użytku w roku 2033. Ale czy jest jakaś alternatywa dla źródła energii na już?

Alternatywa na już?

W sierpniu 2022, odnotowano całkowity stan mocy zainstalowanej ze wszystkich urządzeń wytwarzających energię elektryczną w Polsce na poziomie 59,02 GW. Odnawialne Źródła Energi (OZE), mają 20,8 GW, czyli prawie 35,5% całej wytworzonej energii. Z tego 10,6 GW stanowi energia z Fotowoltaik. Energia wiatrowa to 7,5 GW. Niestety energia słoneczna i wiatrowa, są zależne od kaprysów pogody, natomiast na chwilę obecną stanowią najlepszą alternatywę dla tych z nas, którzy mieszkają w domach lub którym pozwoli na to spółdzielnia bloku, w którym mieszkają. Osobiście uważam, że fotowoltaika może być dla nas najlepszą możliwością na alternatywne zaopatrzenie się w źródło taniej energii – oczywiście biorąc pod uwagę wcześniejszą inwestycję wynikającą z zainstalowania systemu w swoim gospodarstwie domowym.

Wersja elektroniczna: https://www.expatinpoland.pl/future-of-electricity-in-poland/

Autor: Mateusz Nowak

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.