19 gru '18

Kilka słów o kreatywności

Kilka słów o kreatywności
()

Kreatywność nie posiada sztywnych ram, nie definiuje się jednym zdaniem i nie dąży do tworzenia zwyczajnych rozwiązań. Każdy z nas urodził się kreatywny, bo kreatywność to nic innego, jak ciekawość świata, odwaga i próbowanie nowych rzeczy.

Czym jest kreatywność?

Każde dziecko posiada w sobie te cechy: jest spontaniczne, skupione na swoich potrzebach, lubi fantazjować i wymyślać niestworzone historie. Z czasem mały człowiek dorasta, a społeczeństwo wtłacza go w sztywne ramy, pokazując jedno, słuszne rozwiązanie, normy i zasady, których należy przestrzegać. Dobrze wiemy, że trawa jest zielona, a słońce żółte, bojkotujemy nasze oryginalne pomysły, wiedząc, że nie znajdą poparcia wśród nauczycieli, następnie szefów. Często poddajemy się na samym początku, zakładając, że nie poradzimy sobie z jakimś zadaniem, lub nie mamy talentu. Jak powiedział Frank Zappa: „umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty”.

Istnieje wiele definicji kreatywności, jednak jedna z nich jest szczególnie interesująca. Według piramidy potrzeb Maslowa, zaspokajanie swoich potrzeb przebiega według pewnej hierarchii. Na samym początku zajmujemy się czynnościami podstawowymi takimi jak: potrzeba snu i jedzenia. Później dbamy o relacje międzyludzkie i o to, jak jesteśmy postrzegani przez ludzi. Na samym końcu zajmujemy się samorealizacją. Abraham Maslow umieścił rozwój kreatywności na najwyższym szczeblu potrzeb, które powinniśmy zaspokajać. Maslow założył, że kreatywność nie jest procesem, w wyniku którego powstaje coś nowego i użytecznego, sam stwierdził, iż „kreatywność jest to radość i otwarcie się na doświadczenia”.

Nie musimy być drugim Rembrandtem, czy Adele, ale warto próbować i czerpać radość z nowych wyzwań i ich realizacji. Stawiając ograniczenia, zabieramy sobie możliwość doświadczenia radości. Pobudzanie kreatywności to praca nad samooceną i wiarą we własne możliwości.

Najpopularniejsze cechy osób kreatywnych

  1. Pełni zdolności twórczych, które cały czas poszerzają,
  2. Myślą nieszablonowo, potrafią spojrzeć na jedną sprawę z różnych perspektyw,
  3. Nie poddają się, natrafiając na przeszkody,
  4. Myślą pozytywnie,
  5. Uczą się na błędach i nie zrażają porażkami,
  6. Są niezależni i nie lubią ograniczeń,
  7. Akceptują siebie, znają swoje zalety, wady i słabości,
  8. Są odważni i potrafią przyznać się do błędu,
  9. Są wytrwali i cierpliwi,
  10. Dostrzegają głęboki sens i wartość tego, co robią,
  11. Mają marzenia.

Podsumowanie

A czy Wy ćwiczycie swoją kreatywność na co dzień? Zastanawialiście się kiedyś, co i dlaczego Was ogranicza? Z całą pewnością ćwiczenie własnej kreatywności może okazać się trudnym orzechem do zgryzienia, ale będzie to jeden z kroków do samodoskonalenia. Nie poddajcie się, stwórzcie listę tego, co chcecie zrobić, znajdźcie czas dla siebie i odetchnijcie, a pomysły przyjdą same.

Bądźcie otwarci na ludzi, nowe doświadczenia, świat, nie oceniajcie innych i współpracujcie. Pozwólcie też sobie na popełnianie błędów – każdy z nas je popełnia i to normalne. Najważniejsze, nie starajcie się być ideałami – one nie istnieją. Skupcie się na sobie, cieszcie życiem i rozwijajcie, to najlepsza droga do sukcesu.

Autor: Angelika Barzyk

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

multis-multum-kwiecien-2024
Szukaj
Multis Multum

Multis Multum to magazyn studencki tworzony przez Studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości pod nadzorem:

Redaktor Naczelna – mgr Aneta Idzik-Nowak

Adiustator – dr inż. Dominika Woźny  

Kontakt: a.idzik@wszib.edu.pl

Gdzie możesz nas czytać?

Multis Multum to bezpłatny kwartalnik dostępny na terenie uczelni WSZiB przy Al. Kijowskiej 14 w Krakowie.