6 maj '21

Czy warto studiować Zarządzanie?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów stanowi nie lada wyzwanie dla młodych osób, które dopiero zaczynają przygodę z edukacją na poziomie wyższym. Absolwenci szkół średnich muszą podjąć decyzję, która ma ogromny wpływ na przyszłe perspektywy zawodowe. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest zarządzanie, bowiem daje ono szerokie możliwości rozwoju. Kierunek ten cieszy się sporą popularnością, ponieważ przygotowuje studentów do pracy na stanowiskach kadry zarządzającej średniego lub wysokiego szczebla. Czy warto więc podjąć studia na kierunku zarządzanie i jaka praca czeka na Ciebie po uzyskaniu dyplomu?

Czy warto iść na Zarządzanie?

Studia na kierunku zarządzanie pozwalają zdobyć teoretyczną wiedzę oraz praktyczne predyspozycje, niezbędne do zarządzania własnym przedsiębiorstwem. Jest to kierunek, który dostarcza wiedzy na temat klasyfikacji funkcji zarządzania, do których zaliczamy:

• planowanie,
  • organizowanie,
  • koordynowanie,
  • przewodzenie
  • oraz kontrolowanie.

Ponadto na kandydatów czeka duża dawka wiedzy nie tylko z zakresu zarządzania, ale także z ekonomii, rachunkowości, prawa, psychologii czy nawet informatyki ekonomicznej. Zarządzanie wyróżnia program studiów, który  dostarcza wiedzy z różnych dziedzin. Studia na tym kierunku to świetna okazja do rozwoju zdolności interpersonalnych oraz umiejętności pracy w zespole.

Zarządzanie – dostępne specjalności

Studenci na kierunku zarządzanie mają możliwość wyboru jednej z wielu dostępnych ścieżek kariery, w których planują się rozwijać. Zakresy kształcenia, które oferuje Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie na kierunku zarządzanie to:

Praca po zarządzaniu – kim możesz zostać?

Zatem jakie są perspektywy zatrudnienia po zarządzaniu? Po ukończeniu tego kierunku na absolwenta czeka szeroki wachlarz zawodów, które może wykonywać. To, kim chce zostać w przyszłości i na jakim stanowisku pracować zależy nie tylko od kierunku, ale także od zakresu kształcenia. Dyplomant z zakresu zarządzania może znaleźć zatrudnienie w niemal każdym przedsiębiorstwie, korporacjach, działach HR, w agencjach marketingowych, w działach logistycznych, w sektorze nieruchomości, a nawet w branży IT. Absolwenci zarządzania dobrze odnajdują się na stanowiskach kadry zarządzającej, managerów, kierowników projektów, team liderów, doradców zawodowych czy biznesowych.

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto już w trakcie studiów zdobyć doświadczenie zawodowe, odbywając praktyki, szkolenia lub staże. Rozpoczęcie pracy, która odpowiada kwalifikacją dyplomantów, to początek ciekawej przygody zawodowej, która wymaga stałego rozwoju oraz poszerzania zdobytych umiejętności. Studia magisterskie oraz podyplomowe na kierunku zarządzanie będą stanowiły ciekawą opcję uzupełnienia zdobytej już wiedzy.

Zarządzanie – czy warto studiować? Podsumowanie

Podsumowując kierunek zarządzanie, daje szerokie możliwości rozwoju oraz interesujące perspektywy zawodowe. Warto podjąć studia na tym kierunku, gdyż rynek pracy poszukuje specjalistów w tym zakresie. Pracę można znaleźć właściwie w każdej firmie w  różnych branżach. Na absolwentów zarządzania czekają całkiem zadowalające zarobki w  zależności od stanowiska oraz sytuacji na rynku pracy.

Autor: Agnieszka Cepielik