28 kw. '21

10 rzeczy, które warto zrobić na studiach

Z czym kojarzą Ci się studia? Z najlepszym okresem Twojego życia pełnym imprez i poznawania ludzi? A może planowaniem przyszłości, egzaminami i zdobywaniem wiedzy? Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie świat studenta, musisz pamiętać o najważniejszym – o wykorzystaniu tego czasu tak, byś z uśmiechem mógł wracać do niego myślami. To Ty ustalasz zasady, a ja Ci trochę w tym pomogę! Oto rzeczy, które warto zrobić na studiach.

Rzeczy, które warto zrobić w trakcie studiów

Naucz się zasady Pareto

Według tej zasady na wszystkie czynności, które wykonujesz, mają wpływ rzeczy ważne, jak i te mniej ważne. Badania mówią, że tylko 20% wszystkich zadań odpowiada za 80% sukcesu. Jeśli znajdziesz je i skupisz się na nich, to poprawisz efektywność. Zastanawiając się, jakie są rzeczy, które warto zrobić w trakcie studiów, dobrze jest pamiętać, że czas to pieniądz, a dobre gospodarowanie nim może Ci się opłacić!

Trening czyni mistrza

Rozmowy kwalifikacyjne dla większości z nas są stresujące, zwłaszcza gdy zależy nam na zdobyciu pracy. Co, jeśli spróbowałbyś sił na rozmowie kwalifikacyjnej, na której Ci nie zależy? Spotykając się z rekruterami nauczysz się odpowiadać na ich pytania i nabierzesz pewności siebie.

Żyj na własny rachunek

Zawsze powtarzam sobie – student poradzi sobie w każdych warunkach! Nawet gdy wyda całą wypłatę w ciągu tygodnia. Wyprowadzka od rodziców, podjęcie pracy i łączenie jej ze studenckimi obowiązkami nie jest niemożliwe, zwłaszcza jeśli studiujesz zaocznie. Jeśli jednak studiujesz dziennie… to też jest do zrobienia! W dzisiejszych czasach kwestia tego, jak połączyć studia i pracę nie jest trudna, ponieważ większość korporacji chętnie zatrudnia studentów dziennych, dając im wolną rękę do zarządzania swoim grafikiem. Jest również możliwość studiów dualnych, które dodatkowo zapewnią Ci wstęp do kariery zawodowej.

Podróżuj

Będąc na studiach, masz świetną możliwość do odkrywania świata dzięki programowi Erasmus Plus. Semestr w upalnej Grecji czy Pięknej Norwegii pozwoli Ci nauczyć się nowego języka, poznać nowych znajomych i dodatkowo zebrać masę wspomnień, które będziesz pamiętać
już zawsze.

Doceń i zaakceptuj siebie

„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” – Oprah Winfrey.

Studia to nie tylko dobry czas na zdobycie wiedzy, ale także dojrzałości emocjonalnej. Doceniaj siebie każdego dnia, podnoś się po każdym upadku i pomagaj tym, którzy nie potrafią się po nim podnieść.

Trzymaj się z ludźmi, którzy Cię motywują i są zaradni

Na pewno wokół Ciebie znajdą się ludzie, którzy angażują się w różne akcje, mają własną firmę, potrafią radzić sobie w ciężkich sytuacjach, zarządzają projektami lub większość rzeczy, których się podejmują, przychodzi im z łatwością. Wielu ludzi takie znajomości motywują do działania i osiągania sukcesów. Staraj się pielęgnować relacje z nimi, jeśli nie teraz to może w przyszłości ktoś z nich będzie potrzebował zaufanego współpracownika. A może to Ty będziesz szukał kogoś, komu, możesz zaufać?

Bądź proaktywny

Aktywność jest bardzo ceniona, jeśli lubisz wyróżniać się z tłumu i masz bogatą wyobraźnię, nie czekaj, aż pojawi się okazja, sam ją zainicjuj! Każdy ma jakieś hobby lub pasje, może warto stworzyć np. grupę wspinaczkową lub po prostu wspólnie uczyć się do sesji? Świetnym pomysłem jest dołączenie do uczelnianej gazetki lub koła naukowego, dzięki temu poznasz nowych ludzi i nauczysz się czegoś nowego.

Rozwijaj się

Marzysz o kursie robienia sushi? A może zawsze chciałeś nauczyć się japońskiego? Studia to świetny czas na rozwój, a zwłaszcza w dobie pandemii. Jeżeli wiec zastanawiasz się, co warto zrobić na studiach, pamiętaj, że w obecnie jest dobry dostęp do kursów online, nawet tych certyfikowanych, które możesz później wpisać do CV. Bądź gotowy do podwyższania swoich umiejętności zawodowych, a może tuż za rogiem czeka na Ciebie oferta stażu lub pracy, która zbliży Cię do upragnionego zawodu?

Zdobądź stypendium

Dodatkowy zarobek dla studenta i wiedza, która może się przydać w Twojej karierze, brzmi dobrze? Nie musisz uczyć się od świtu do nocy, by zdobyć stypendium studenckie, ale jednak trzeba wykazać się odrobiną zaangażowania. Na pewno Ci się opłaci, jeśli marzysz o nowym komputerze czy wakacjach w upalnym Egipcie.

Studiuj!

Nie zapominaj, że to główny cel tego etapu życia. Szukaj inspiracji, rozmawiaj z wykładowcami, nie opuszczaj wykładów, napisz ambitną pracę dyplomową, ukończ studia magisterskie i przede wszystkim BĄDŹ Z SIEBIE DUMNY i z życia, na które ciężko pracowałeś. Świat jest w Twoich rękach!

Autor: Karolina Kołodziej